NIETYPOWE PSY

strona o psach

NAJDROŻSZY PIES ŚWIATA

MASTIF TYBETAŃSKI

Znalezione obrazy dla zapytania mastif tybetański

Mastif tybetański jest pod wieloma względami rasą pierwotną, w niewielkim stopniu poddaną ingerencji człowieka. Przejawia się to nie tylko w jego wyglądzie i psychice, ale również fizjologii – suki tej rasy mają cieczkę raz w roku, podobnie jak wilki i niektóre inne rasy pierwotne.Mastif przede wszystkim jest świetnym stróżem. Pracuje głównie nocą, obiegając powierzony mu teren i cicho poszczekując. Co pewien czas odpoczywa, aby po chwili kontynuować patrol. Jeśli nie szczeka porusza się niemal tak bezgłośnie jak kot. Jest doskonałym obserwatorem. Nie atakuje bez przyczyny, każdą sytuację stara się przeanalizować.

Niektóre osobniki mogą być bardziej agresywne i od razu atakują intruza, inne wpuszczą go na teren, ale nie pozwolą wyjść, przyjmując postawę grożącą.W obecności właściciela mastify na ogół przyjaźnie witają gości. Należy jednak pamiętać, że ten sam pies pod nieobecność właściciela będzie starał się bronić swojego terytorium. Mastifów nie trzeba uczyć pilnowania terenu, tę cechę mają wrodzoną od stuleci.

Obok umiejętności stróżowania, drugą charakterystyczną cechą tej rasy jest duża niezależność. Jaki charakter ma mastif tybetański? To pies bardzo inteligentny, ale współpraca z człowiekiem nie jest jego prawdziwym powołaniem. Na ogół samodzielnie ocenia sytuację, dlatego jest trudny do szkolenia.

Oczywiście, jako silnemu psu należy mu wyznaczyć wyraźne granice, nie powinno się jednak wymagać od niego ślepego posłuszeństwa. Przy układaniu psa tej rasy właściciel powinien wykazać się dużą dozą cierpliwości i poczucia humoru.

Wady

*NIEZALEŻNY I DOMINUJĄCY

*CZASEM AGRESYWNE

Zalety

*MOCNE ZDROWIE

*PRZYWIĄZANY DO RODZINY

*ODPORNY

*DŁUGO TRZYMA GO MŁODZIEŃCZY TEMPERAMENT

 

Pomimo znacznych rozmiarów, mastif potrafi się zadowolić skromnym posiłkiem. Nie jest wybredny, ale nie jest też żarłokiem. Oczywiście aby zadbać o prawidłowy rozwój należy zapewniać mu pełnowartościowy pokarm czy to w postaci posiłków przygotowywanych w domu czy gotowej karmy.

Podobny obraz

Uważa się, że najwyższa cena za mastifa tybetańskiego to 10 mln chińskich juanów (ok. 5 mln złotych) – żaden inny pies nie został wcześniej za tyle sprzedany! Tę rekordowo wysoką kwotę zapłacił chiński biznesmen zajmujący się przemysłem węglowym. Hodowca mastifów tybetańskich sprzedał za tę cenę szczeniaka maści tzw. „czerwonej”, czyli bardzo w intensywnie rudym kolorze.